کولر گازی چگونه کار می کند؟

کولر گازی یک سیستم خنک کننده است که از آن برای خنک کردن منازل، اداره ها و سایر مکان های مشابه استفاده می شود. اولین نکته ای که لازم است در مورد کولرهای گازی بدانید، آن است که این سیستم عملکردی مشابه یخچال ها دارد و تنها تفاوت آن ها در این است که پخچال ها یک فضای عایق بندی شده کوچک را خنک نگه می دارند، ولی کولرهای گازی برای فضاهای بزرگتر طراحی شده اند.

کولر گازی چیست؟

همانطور که از نام این وسیله می توان حدس زد، کولر گازی وسیله ای است که برای سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم می تواند بخشی از سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی ساختمان باشد، یا به طور مستقل کار کند، اما در هر صورت به وسیله گاز حرارت را جذب کرده و آن را به خارج از ساختمان منتقل می نماید. این روند بر اساس یک قانون ساده فیزیکی انجام می شود، که در ادامه به تشریح آن خواهیم پرداخت.

فرایند خنک شدن خانه با کمک کولر گازی به چه ترتیبی است؟

فرایند کلی کار سیستم کولرهای گازی به این صورت است که ملکول های گاز مایع حرارت را از فضای داخلی دریافت کرده و تبخیر می شوند، سپس این حرارت با به جریان درآمدن گاز در لوله های خاص به فضای خارجی منتقل می شود و در یک روند معکوس، دوباره گاز مایه وارد دستگاه موجود در خانه می شود.

کولر گازی از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

هر کولر گازی از سه بخش مختلف تشکیل شده است:

  • کمپرسور
  • کندانسور
  • اواپراتور

اجزای تشکیل دهنده یک کولر گازی هستند. از میان این سه جزء تنها اواپراتور در منزل قابل رویت است و دو جزء دیگر در فضای خارجی واقع شده اند. مایع خنک کننده در این فرایند به عنوان یک گاز کم فشار به کمپرسور می رسد. کمپرسور این گاز را متراکم می کند، با متراکم کردن گاز دما و انرژی افزایش می یابد و روند عکس می تواند به خنک شدن هوای محیط داخلی کمک کند.

نحوه کارکرد کولر گازی

این کولرها چگونه گاز گرم را خارج کرده و هوای سرد را می دمند؟

در کولرهای گازی، کارکرد به صورتی است که هوای گرم و سرد به لطف انرژی مکانیکی به جریان در می آیند. برای مثال در بخش خارجی سیستمی شبیه رادیاتور با یک دمنده با پره های بزرگ وجود دارد، که با چرخش، حرارت را از این رادیاتور به هوای باز منتقل می نماید. در بخش داخلی کولر گازی نیز چرخیدن پره های اواپراتور، هوا را به جریان در آورده و دمای اتاق را کاهش می دهد.

نحوه انتقال هوای سرد در کولر گازی

کولرهای گازی برای هوای شرجی بسیار مناسب هستند

در شهرهایی با هوای شرجی و دمای بالا، استفاده از کولرهای آبی مناسب نخواهد بود. در این شرایط آب و هوایی باید از کولرهای گازی استفاده نمایید. کولر گازی برخلاف کولرهای آبی از رطوبت برای خنک کردن محیط استفاده نمی نماید و برای کارکرد صحیح تنها کافی است برای محل قرار گیری اواپراتور یک محیط بسته از نظر عدم تبادل هوا با محیط خارج به وجد بیاورید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.