نحوه تعویض کلید برق ساختمان

گرچه بهتر است در هر کاری از متخصصین آن امر کمک بگیرید، ممکن است به هر دلیلی لازم بدانید در موقعیت هایی نظیر خرابی، کثیف بودن یا به هر علت دیگری خودتان اقدام به تعویض کلید برق منزل اقدام نمایید. در این مطلب می خواهیم 2 روش و نحوه تعویض کلید برق ساختمان را به شما آموزش دهیم.

تعویض کلید تک پل

کلیدهای برق تک پل ساده ترین انواع کلیدهای برق هستند. این کلیدهای برق تنها به یک چراغ متصل شده و سادگی متری نسبت به سایر انواع سوئیچ های قطع و وصل برق دارند. در ادامه می توانید مراحل نحوه تعویض کلید برق ساختمان تک پل را مشاهده کنید.

1- تهیه کلید جایگزین

ابتدا باید یک کلید برق جدید خریداری کنید که با نیازهای شما مطابقت داشته باشد. برای خرید کلید برق می توانید به ابزار فروشی ها یا فروشگاه های تجهیزات الکتریکی مراجعه کنید.
سوئیچ های تک قطبی یا تک پل ساده ترین و رایج ترین انواع کلید برق هستند. سوئیچ تک قطبی فقط دو موقعیت “روشن” و “خاموش” را شامل می شوند.

نحوه تعویض کلید برق ساختمان- تهیه کلید جایگزین

2- قطع کردن برق

مرحله بعد که یکی از مهمترین مراحل در آموزش نحوه تعویض کلید برق ساختمان است، مرتبط با قطع کردن برق است، زیرا در غیر این صورت ممکن است جان خود را به خطر انداخته و برای خود دردسر درست کنید. در این زمان کافی است فیوز اصلی مرتبط با برق ساختمان را قطع کنید و با استفاده از یک فازمتر از قطع بودن برق محل مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

3- بازکردن کلید قبلی

در این مرحله باید با استفاده از یک پیچ گوشتی دو سو کلید برق را باز کرده و از جای خود خارج کنید. هر کلید برق تک پل دو محل برای اتصال سیم ها دارد. یکی از این دو محل اتصال مربوط به ورود سیم فاز و دیگری مربوط به خروج آن است. در واقع هنگامی که شما کلید را در حالت خاموش قرار دهید، اتصال دو سر سیم فاز از یکدیگر قطع شده و به واسطه آن چراغ خاموش می شود. تنها کار دیگری که لازم است در این مرحله انجام دهید، خارج کردن سیم ها از کلید به واسطه شل کردن پیچ های مربوطه است.

نحوه تعویض کلید تک پل برق

4- جایگزینی کلید جدید

در این مرحله از نحوه تعویض کلید برق ساختمان باید سیم های موجود را مانند کلید قبلی در محل خود پیچ کرده و پس از آن کلید تک فاز را به سمت محل خود، یعنی حفره موجود بر روی دیوار هدایت کنید. سپس پیچ های اتصال قاب کلید تک پل به دیوار را سفت کرده و با وصل کردن برق می توانید از درست اجرا شدن مراحل به واسطه خاموش روشن کردن لامپ با کلید اطمینان حاصل کنید.

نحوه تعویض کلید دو پل

یادگرفتن نحوه تعویض کلید برق ساختمان تک پل، کار شما را برای تعویض کلید های دو پل بسیار راحت خواهد کرد. تنها تفاوت تعویض کلید برق دو پل ساختمان با انواع تک پل در این است که شما برای هر چراغ یعنی هر پل از کلید باید یک خروجی فاز و یک ورودری نول داشته باشید. این در حالی است تنها یک ورودی فاز به کلید وارد می شود. سایر بخش های این فرایند مانند تعویض کلید های برق تک پل است.

نحوه تعویض کلید های تبدیل

1- اطمینان از وضعیت فعلی سیم ها

کلید های برق تبدیل امکان کنترل و قطع و وصل کردن یک مدار از دو یا چند مکان را برای شما فراهم می کنند. نحوه تعویض کلید برق ساختمان از نوع تبدیل به این گونه است که به دلیل پیچیده تر بودن سیم کشی، ابتدا باید از وضعیت سیم ها تصویر یا یادداشت برداری کنید.

نحوه تعویض کلید تبدیل برق ساختمان

2- شناسایی و علامت گذاری سیم ها

سوئیچ سه طرفه یا همان کلید تبدیل به سه سیم نیاز دارد: یک سیم فاز، یک سیم نول و یک سیم منتقل کننده. این نوع از کلید ممکن است یک سیم برای اتصال به زمین نیز داشته باشد.

3- قطع کردن سیم ها از کلید قدیمی

در این مرحله از نحوه تعویض کلید برق ساختمان تبدیل باید با استفاده از پیچ گوشتی پیچ های مربوطه ک عمل اتصال سیم ها به کلید را بر عهده دارند، شل کرده و سیم ها را خارج کنید. پس از آن کافی است کلید جدید را از بسته بندی خود خارج کرده و سیم ها را به همان ترتیب قبلی در محل خود ببندید.

مطلبی که درمورد نحوه تعویض کلید برق ساختمان خواندید از وب سایت wikihow به فارسی ترجمه شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.