برد بورد : آشنایی با این وسیله و نحوه استفاده از آن

برد بورد یا breadboard  کار خودانجام با قطعات الکترونیکی را به سادگی آب خوردن خواهد کرد. این وسیله می تواند به عنوان یک قطعه برای پیش طراحی استفاده شود. از این قطعه در کلاس های آموزشی مختلف اعم از آزمایشگاه های مدارات منطقی و یا ریز پردازنده و سایر موارد آموزشی مرتبط با علم الکترونیک استفاده می شود.

breadboard  چیست؟

برد بورد یک قطعه الکتریکی است که امکان کار بدون لحیم کاری بر روی مدارات در راستای پیش طراحی را فراهم می سازد. این نوع بردها در سایزها مختلفی تولید می شوند و بسته به نیاز می تواند به صورت تکی یا چندتایی مورد استفاده قرار بگیرند.

انواع مختلف breadboard

برای کسانی که پیشتر از برد بورد استفاده نکرده اند، نحوه استفاده از این قطعه کمی گنگ خواهد بود. اگر می خواهید متوجه شوید که در این وسیله چگونه می توان ارتباط ما بین حفره ها را برقرار نمود باید به شما بگوییم که توجه به تصویر زیر می تواند راهنمای شما برای استفاده از این وسیله باشد.

اتصالات برد بورد

در واقع بر روی برد بورد دو دسته حفره عمودی و افقی خواهید دید که هرکدام به صورت 4 تا 4 تا در کنار هم قرار گرفته و با هم در ارتباط هستند. این حفره ها با هدف امکان ایجاد گره های موازی و سریال در مدار در نظر گرفته شده اند.

در برخی از انواع breadboard  محل خاصی برای اتصال منبع تغذیه در نظر گرفته شده است. با این وجود شما می توانید با توجه به نوع اتصال منبع تغذیه را در هر نقطه ای که تمایل داشتید اتصال دهید.

مدارهای مجتمع (IC) و بسته های دو خط (DIP)

اگر به ظاهر برد بورد توجه کنید، در میان آن یک فاصله مشاهده خواهید کرد و این فاصله برای راحت تر کردن کار در زمان استفاده از breadborad در نظر گرفته شده است.

نحوه قرار گیری IC روی برد بورد

مدارهای مجتمع (IC) تقریباً در همه دستگاه های الکترونیکی وجود دارد. آنها موتورها را کنترل می کنند، ولتاژ را تنظیم می کنند، به عنوان تایمر عمل می کنند، کارهای منطقی را انجام می دهند و تقریباً هر کار اتوماتیک منطقی را که احتیاج دارید، بر عهده خواهند گرفت.

انواع آی سی بسته به نوع و ساختار و عملکرد، می توانند در اندازه های مختلف با پایه های کمتر یا بیشتر ساخته شوند. با این وجود، بسیاری از IC ها مطابق استانداردی به نام Dual In-Line Packages تولید می شوند، به این معنی که همه آنها عرض یکسان دارند.

نحوه استفاده از این بردها چگونه است؟

در سالیان اخیر کف اطلاعات در مورد الکترونیک، به نحوه کار با Arduino یا Raspberry Pi تغییر یافته است. میکرو کنترلرهایی مانند رازبری پای امکانات کنترلی زیادی را بدون نیاز به قطعات اضافی خارجی برای شما فراهم می کنند. برای مثال شما می توانید از این میکروکنترلر برای ایجاد چراغ چشمک زن استفاده کنید. پیاده ترین مدار قابلی طراحی با این میکروکنترلر است.

امیدواریم مطلبی که در مورد برد بورد خواندید برای شما علاقه مندان به مطالب مرتبط با الکترونیک در وب سایت فنی مگ، جالب و جذاب باشد. این مطلب، از این منبع به فارسی بازگردانی شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.