تعمیر باتری لپ تاپ در منزل – روش زنده کردن باتری خراب لپ تاپ

باتری لپ تاپ یکی از آسیب پذیرترین قطعات آن است. در واقع گرچه روش هایی برای افزایش عمر باتری لپ تاپ وجود دارد، با این وجود شما نهایتاً می توانید 2 تا 3 سال از آن استفاده کنید و پس از آن باید به تعویض باتری فکر کنید.  البته اگر آسیب وارده به باتری چندان جدی نباشد، می توانید به تعمیر باتری لپ تاپ در منزل نیز فکر کنید، زیرا در برخی از موارد زنده کردن باتری خراب لپ تاپ غیر ممکن نیست.

احیای باتری NiMH یا NiCD در فریزر

روش اصلی زنده کردن باتری های نیکل کادمیوم و نیکل متال هیبریدی استفاده از سرما است. تعمیر باتری لپ تاپ در منزل با استفاده از قرار دادن در فریزر تنها بر روی این مدل از باتری ها امکان پذیر است، ولی اگر از این روش بر روی باتری های لیتیومی استفاده نمایید، آسیب بسیار جدی به آن وارد خواهید کرد و باید فاتحه باتری لپ تاپ خود را بخوانید. بنابر این اولین گام در زمان بازسازی باتری لپ تاپ با استفاده از سرما، شناخت نوع باتری است.

تعمیر باتری لپ تاپ با استفاده از فریز کردن

باتری را برای قرار دادن در فریزر آماده کنید

حال که از لیتیومی نبودن باتری لپ تاپ خود اطمینان حاصل کرده اید و می خواهید از تعمیر باتری لپ تاپ در منزل با کمک فریزر استفاده کنید، باید باتری را برای قرار گرفتن در فریزر آماده نمایید. این کار شامل مراحل زیر خواهد بود:

 1. لپ تاپ خود را خاموش کنید.
 2. آن را از برق بکشید.
 3. باتری را از لپ تاپ جدا کند.
 4. آن را در یک حوله بپیچید.
 5. باتری پوشیده شده با حوله را در یک کیسه زیپ دار قرار دهید.
 6. کیسه را در داخل فریزر قرار دهید.

استفاده مجدد از باتری پس از فریز کردن

تکمیل روش زنده کردن باتری خراب لپ تاپ با استفاده از فریزر به منظور تعمیر باتری لپ تاپ در منزل ، چیزی حدود 10 ساعت به صول خواهد انجامید و حداکثر زمانی که می توانید باتری را در دمای بسیار پایین نگهدارید، چیزی در حدود 12 ساعت است و ماندن بیش از حد در این وضعیت می تواند به این قطعه آسیب برساند. استفاده از این روش، درصدی از توان باتری خودرو را به آن باز خواهد گرداند. ضمناً شما باید در زمان اولین استفاده پس از فریز کردن باید باتری را به طور کامل شارژ نمایید.

تعمیر باتری لپ تاپ در منزل با کالیبره کردن

تعمیر باتری لپ تاپ در منزل با استفاده از کالیبره کردن، برای شرایطی مناسب است که طی آن درصد نمایش داده شده توسط لپ تاپ، با شارژ واقعی موجود در باتری برابر نیست. برای مثال شما بر روی صفحه نمایش 50 درصد شارژ باقی مانده را بر روی باتری خود می بینید ولی پس از چند دقیقه، باتری شما به صفر تبدیل می شود.

روش کالیبره کردن باتری لپ تاپ

برای کالیبره کردن باتری لپ تاپ باید از مراحل زیر استفاده نمایید. استفاده از این روش به منظور تعمیر باتری لپ تاپ در منزل می تواند وضعیت نابسامان باتری لپ تاپ را تا حدودی بهبود بخشد:

 1. شارژ لپ تاپ را متصل کنید.
 2. صبر کنید تا باتری به صورت 100% پر شود.
 3. شارژر را از کامپیوتر خود جدا نمایید.
 4. باتری را تا انتها مصرف کنید.
 5. لپ تاپ را برای 3 تا 5 ساعت به حال خود رها کنید.
 6. برای بار دیگر باتری را تا انتها شارژ کنید.

رعایت این مراحل می تواند ظرفیت شارژ باتری کامپیوتر همراه شما را تا حداکثر میزان ممکن افزایش دهد.

تست شارژ کامل

استفاده از این روش تعمیر باتری لپ تاپ در منزل برای زمان هایی مناسب است که به طور ناگهانی حس می کنید، ظرفیت باتری لپ تاپ کاهش یافته است. در این روش شما باید ابتدا باتری لپ تاپ را تا انتها مصرف کنید و پس از آن، باتری را به طور مداوم و طی 48 ساعت پیاپی شارژ نمایید. فراموش نکنید که استفاده مداوم از چنین روشی می تواند به تخریب ظرفیت باتری ختم شود و این روش تنها باید در مواقع ضروری مورد استفاده قرار بگیرد.

جایگزینی باتری لپ تاپ

روش صحیح نگهداری از باتری لپ تاپ

در واقع در مورد باتری لپ تاپ نیز، امر پیشگیری بهتر از درمان است، صدق می نماید. به همین منظور، بهتر است، پیش از آنکه کار به جایی برسد که بخواهید به تعمیر باتری لپ تاپ خود فکر کنید، با این وسیله طوری رفتار کنید که خراب نشده، یا حداقل مدت بیشتری عمر کند. رعایت نکات زیر در مورد باتری لپ تاپ می تواند عمر آن را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد:

 1. هرگز اجازه ندهید، شارژ باتری کمتر از 20 درصد شود.
 2. از گرم شدن بیش از حد لپ تاپ جلوگیری کنید.
 3. برای افزایش عمر باتری، آن را به صورت شارژ کامل و در دمای 20 تا 25 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.
 4. در زمان پردازش های سنگین گرافیکی از باتری استفاده نکنید.
  1. شامل بازی کردن
  2. و کارهای حرفه ای ویدوئی یا تصویری

نکات نهایی

گرچه استفاده از این روش ها به طور معمول به سالم شدن مجدد باتری لپ تاپ شما ختم خواهد شد، ممکن است در برخی از موارد نیز، تعمیر باتری لپ تاپ در منزل با موفقیت همراه نباشد. در چنین وضعیت شما، مجبور به تعویض باتری لپ تاپ خود خواهید بود. برای این کار کافی است باتری را با یک مدل یدکی مشابه جایگزین کنید، ولی اگر این باتری را نیز نتوانستید پیدا کنید، نباید نگران باشید. زیرا می توانید از سلول های لیتیومی جایگزین بر روی باتری قبلی خود استفاده کنید.

مطلبی که در مورد تعمیر باتری لپ تاپ مطالعه نمودید، توسط نویسندگان فنی مگ و از این منبع به فارسی بازگردانی شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.