سقف عرشه فولادی چیست و چه کاربردی دارد؟

به طور کلی می توان ورق های عرشه فولادی را به دو دسته زیر تقسیم کرد که سقف عرشه فولادی نیز از نوعی از این ورق ها ساخته می شوند. این دو دسته بندی شامل موارد زیر هستند:

 • steel roof deck
 • steel floor deck

سقف های عرشه فولادی که می توان آن ها را نتیجه نهایی استفاده از ورق گالوانیزه به عنوان حمال در پیاده سازی سریع تر سقف ها دانست، در واقع به دلیل داشتن دو ویژگی زیر، استفاده از عرشه فولادی برای پیاده سازی سقف به روش های سنتی ترجیح داده می شود:

 • پیاده سازی سریع سقف های عرشه فولادی
 • کاهش هزینه ها به واسطه پیاده سازی این سقف ها

در واقع ساختار سقف های عرشه فولادی به گونه ای است که به واسطه افزایش تماس سطح بتنی و فلز می تواند استحکام بسیار زیادی داشته باشد و این در کنار دو ویژگی ذکر شده می تواند آن را به یک نسخه بی نقص در نوع خود تبدیل کند.

مزیت های سقف های عرشه فولادی

همانطور که پیشتر گفته شد، مزایای بسیار زیادی را می توان برای سقف عرشه فولادی در مقابل سقف های سنتی متصور شد. این مزایا شامل موارد زیر هستند:

 • نسوز بودن
 • قابلیت اجرا در مکان هایی با شرایط جوی مختلف
 • کنترل بار در حین پیاده سازی سقف
 • سرعت بالای اجرا
 • زیبایی ظاهری

عرشه ضد زنگ فولادی سقف

نسوز بودن

بسته به نوع متریال مورد استفاده، سقف عرشه فولادی پیاده سازی شده می تواند تا دمای معینی در برابر آتش سوزی به طور کامل مقاومت کند که البته با توجه به استانداردهای موجود برای هر محیط از متریال خاص آن استفاده خواهد شد.

قابلیت اجرا در مکان هایی با شرایط جوی مختلف

یکی از مواردی که می تواند در زمان پیاده سازی عرشه های فولادی برای افراد نگران کننده باشد، امکان اکسید شدن و زنگ زدن فولاد به مرور زمان است. در مورد این مشکل باید به شما بگوییم که در زمان ساخت ورقه های عرشه فولادی امکان اعمال میزان متفاوتی از گالوانیزه بر روی ورق فراهم خواهد شد که در مقابل میزان مختلفی رطوبت نیز دوام خواهد آورد و به این ترتیب می توان گفت دچار چنین مشکلی نخواهید شد.

کنترل بار در حین پیاده سازی سقف

ورق های مورد استفاده در زمان پیاده سازی سقف های عرشه فولادی به گونه ای کار می کنند که بار موجود در زمان تکمیل سقف را به تنهای به دوش می کشد و در واقع مانند سکوی کار برای مجریان پروژه عمل می کند.

سرعت بالای اجرا

نحوه پیاده سازی این سقف ها به گونه ای است که سرعت پیشروی روند کار در این متد بسیار بالاتر از روش پیاده سازی سقف های سنتی است. در واقع در این روش ورق های عرشه فولادی به صورت پیش ساخته به محل انجام پروژه ارسال می شود و در محل خود نسب شده و بتن بر روی آن ها اعمال می شود، تا سقف شکلی واقعی به خود بگیرد.

زیبایی ظاهری

این نوع از سقف ها به خاطر این که در بخش زیرین از جنس گالوانیزه دارند، به طور لخت نیز ظاهری بسیار زیبا دارند. این ورق های گالوانیزه فرم های مختلفی دارند که بسیار زیبا هستند و به همین دلیل است که می توان گفت زیبایی سقف های عرشه فولادی از انواع سنتی بسیار بیشتر است.

پیاده سازی سقف عرشه فولادی

سقف دال عرشه فولادی چیست؟

سقف های دال عرشه فولادی عمل کردی مشابه سقف های بتن آرمه دارند. تنها تفاوت در این نوع سقف ها در آن است که در این روشه در روند پیاده سازی سقف ابتدا عرشه فولادی در محل نصب شده و سپس بتن بر روی آن اعمال می شود.

اجزای تشکیل دهنده سقف عرشه فولادی کدامند؟

سقف های دال عرشه فولادی از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. این اجزا شامل موارد زیر است:

 • ورق
 • برش گیر
 • بتن شبکه
 • آرماتور یا الیاف پلی پروپیلن
 • ژل
 • میخ و پیچ خودکار
 • قالب پیرامونی (که با نام فلاشینگ نیز شناخته می شود.)

هسته فلزی در سقف عرشه فولادی چیست؟

همانطور که پیش از این گفته شد، در سقف عرشه فولادی و پیاده سازی آن هسته فلزی نقش بسیار تعیین کننده ای دارد و به همین دلیل است که نوع ورق به کار رفته کاملاً باید با استاندارد های موجود مطابقت داشته باشد. این استاندارد شامل قطر ورق، نوع پوشش، مقاومت دمایی و وزنی ورق و سایر موارد مشابه است که با توجه به شرایط موجود در هر پروژه می تواند متفاوت باشد.

برش گیر چیست؟

باتوجه به آنکه هسته فولادی سقف دال عرشه باید، سایر بخش های سقف را نیز ساپورت کند، باید به ستون ها و تیرها متصل شود تا به این ترتیب اتصال محکمی میان آن و سازه ایجاد شود. این اتصال به یکی از دو روش زیر انجام می شود:

 • برش گیر عصایی سقف عرشه فولادی
 • برش گیر گل میخ سقف عرشه فولادی

آرماتور یا الیافپلی پروپیلن چیست؟

آرماتورها در سقف عرشه فولادی به طور معمول به دو روش حداقلی و یا بخشی اصلی در سازه پیاده سازی می شوند که هر یک مزایا و معایب خود را دارند. برای مثال در مدل حداقلی از حداقل میزان مورد نیاز برای جلوگیری از ایجاد ترک های حرارتی استفاده می شود این در حالی است که مدل دیگر در پروژه هایی که نیاز به دهنه بزرگتری برای سقف است مناسب به نظر می رسد.

میخ و پیچ خودکار در سقف عرشه فولادی چیستند؟

همانطور که می توانید حدس بزنید، از میخ و پیچ ها در این پروژه ها، به منظور محکم تر کردن عرشه های فولادی بر روی بدنه برای جلوگیری از جابجایی ورقه ها در حین پیاده سازی و تکمیل سقف به کمک بتن استفاده می شود.

فلاشینگ چیست؟

فلاشینگ نوعی حفاظ یا ساپورت برای سقف عرشه فولادی محسوب می شود که از جنس فلز ساخته شده است. اندازه و قطر این تسمه های فلزی نیز به نوع پروژه و ابعاد آن بستگی دارد که توسط مهندسین در زمان طرح ریزی پروژه تعیین می گردد.

مطلبی که در مورد سقف عرشه فولادی مطالعه کردید به طور اختصاصی توسط نویسندگان فنی مگ و از این منبع به فارسی ترجمه شده است. کپی برداری از این مطلب بدون ذکر نام ما مجاز نیست.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.