کاهش مصرف سوخت خودرو : 13 روش برای کم کردن مصرف خودرو

روش های مختلفی برای کم کردن مصرف خودرو وجود دارد. برخی از این روش ها کاهش مصرف سوخت خودرو شامل تغییر در عادات رانندگی است و برخی دیگر شامل دستکاری های جزئی برروی خودرو برای تغییر در روند مصرف بنزین و به طور کلی سوخت است.

از آنجا که قیمت سوخت همواره در حال افزایش است، بسیاری از رانندگان تلاش می کنند تا با انجام کارهایی از مصرف بنزین و گازوئیل در خودرو خود بکاهند. این مطلب شامل روش هایی است که با استفاده از آن ها کاهش مصرف سوخت امری دست نیافتنی نخواهد بود.

13 روش برای کاهش مصرف سوخت

در اینجا با 13 روش مختلف برای کاهش مصرف خودرو و کم کردن سوخت آشنا خواهید شد. این روش ها شامل تغییر در برخی از نکات در هنگام رانندگی و تغییر در برخی از قطعات برای سوخت رسانی بهتر و کاهش مصرف بنزین در ماشین است. البته بسیاری از این نکات در مورد کاهش مصرف گازوئیل نیز صدق می کند.

اولین و ساده ترین راه کاهش مصرف سوخت

گرچه این مورد امری بسیار بدیهی است باید بدانید که ساده ترین روش کاهش مصرف سوخت خودرو، کمتر راندن است. هزینه های سوخت بسیار سرسام آور بوده و به این ترتیب برای کاهش هزینه کرد، می توانید کمتر با خودرو شخصی تردد کنید و بهتر است با استفاده از وسایل نقلیه عمومی تردد کنید. گرچه این روشبه طور مستقیم به کاهش مصرف سوخت خودرو مرتبط نیست، با این وجود می توان آن را به عنوان روشی برای کم کردن هزینه های سوخت خانواده معرفی کرد.

از سلامت درب باک خودرو اطمینان حاصل کنید

چنانچه از مصرف بالای سوخت در خودرو خود دچار نگرانی شده اید، توصیه می شود، به عنوان اولین گام در کاهش مصرف سوخت خودرو به بررسی سلامت باک بنزین خودروتان بپردازید. بنزین مایعی فرار است و به سرعت تبخیر می شود. چنانچه درب باک بنزین خودرو محکم و کیپ نباشد، ممکن است به واسطه تبخیر بنزین، با کاهش آن، تصور کنید که مصرف سوخت خودرتان بالا است. چنانچه درب باک بنزینتان دچار مشکل بود، می توانید برای کم کردن مصرف بنزین آن را با یک درب باک جدید، جایگزین کنید.

برای کم کردن مصرف بنزین خودرو، به سلامت درب باک در زمان بنزین زدن دقت کنید.

در توقف های طولانی خودرو را خاموش کنید

روشن بودن درجای خودرو نیز می تواند منجر به مصرف سوخت شود. به همین دلیل است که توصیه می شود برای کم کردن مصرف بنزین ماشین، در توقفات بیشتر از 1 دقیقه خودرو را خاموش کنید، که البته این امر در مورد خودروهای دیزلی و گازسوز نیز صدق می کند.  البته فراموش نکنید که امنیت و ایمنی بر کاهش مصرف سوخت خودرو ارجحیت داشته و نباید مانع از این مورد شود.

با سرعت متوسط حرکت کنید

شتاب دادن به خودرو، چه از نوع مثبت باشد چه منفی می تواند بر مصرف سوخت تاثیر بگذارد، به همین دلیل است که توصیه می شود، از گاز دادن زیاد خودداری کنید تا مجبور به ترمز زدن های شدید نیز نشوید، برای این کار بهتر است همواره در سرعت مطمئنه و متوسط برانید تا علاوه بر حفظ سلامتی خود و دیگران، در مصرف سوخت خودروتان نیز صرفه جویی کنید.

مسیرهای خلوت تر را انتخاب کنید

تردد کردن از مسیر خلوت می تواند به واسطه کاهش نیاز به تغییر دنده و ترمزها موجبات کم کردن مصرف سوخت خودرو را فراهم کند. اینکار در نهایت به کاهش هزینه های مصرف سوخت برای شما خواهد انجامید.

در اتوبان ها از کروز کنترل استفاده کنید

کنترل کروز به این معنی است که ماشین شما با سرعت ثابت پیش می رود و این بدان معنی است که هیچ شتابی وجود نخواهد داشت. بدون شتاب میزان کار موتور شما کاهش می یابد و بنابراین از بنزین کمتری استفاده می کند. شما باید کروز خودرو خود را در حد سرعت مجاز سرعت تنظیم کنید، تا علاوه بر رعایت قانون، حداکثر بهره وری را داشته باشید.

خودرو خود را ایرودینامیک کنید

یکی دیگر از روش های کاهش مصرف سوخت خودرو، بهبود وضعیت ایرودینامیکی خودرو است. برای این کار کافی است باربند های موجود برروی خودرو را باز کرده و تلاش کنید، وزن خودرو را با حذف وسایل اضافی موجود در صندوق تا حد امکان کاهش دهید. این روش علاوه بر کک گردن مصرف بنزین می تواند کنترل و فرمان پذیری خودرو را نیز افزایش دهد.

پنجره های خودرو را بسته نگهدارید

جریان هوای ایجاد شده بر اثر باز بودن پنجره ها در اتومبیل، نوعی نیروی محرکه در خلاف جهت حرکت خودرو ایجاد کرده و آن را از حالت ایرو دینامیکی خارج می کنند. این امر باعث می شود شما در حالتی با مصرف یکسان موتور سرعتی کمتر داشته باشید و این به معنای افزایش مصرف بنزین در طی مسافت یکسان است. به این ترتیب می توان مطمئن بود کاهش مصرف سوخت خودرو بر اثر بستن پنجره ها اتفاق خواهد افتاد.

تهویه هوا را به حداقل برسانید

زمانهایی وجود خواهد داشت که گرمای تابستان باعث می شود تا از سیستم تهویه مطبوع استفاده کنید. توصیه می شود تا حد امکان از این کار خود داری کنید، البته اگر با سرعتی متوسط یا زیاد در حال حرکت هستید، بهتر است به منظور کاهش مصرف سوخت خودرو به جای پایین دادن شیشه از همان کولر خودرو استفاده کنید.

فیلتر هوا را به موقع تعویض کنید

استفاده از فیلتر هوای مناسب و نو می تواند منجر به کاهش مصرف سوخت شود. به همین دلیل توصیه می شود، هربار که قصد تعویض روغن خودرو و فیلتر روغن را دارید، فیلتر هوا را نیز تعویض کنید، تا مصرف بنزین ماشین را تا حد مطلوبی کم کنید. درصورت استفاده از فیلتر مناسب و تمیز گردش هوا در موتور مناسب بوده و عمل احتراق به صورت کامل انجام شده و راندمان کاری اتوموبیل را بالا می برد.

باد لاستیک ها را تنظیم کنید

کم بودن باد لاستیک می تواند باعث افزایش اصطعکاک خودرو و جاده شده و به همین دلیل می تواند موجب افزایش مصرف سوخت شود. به مین دلیل است که توصیه می شود، برای کاهش مصرف بنزین در اتومبیل به تنظیم بودن باد لاستیک ها نیز توجه داشته باشید. فشار مناسب باد لاستیک به نوع خودرو و سایز تایر بستگی دارد و باید به این نکته نیز توجه کنید.

از سوار کردن بار زیاد جلوگیری کنید

نکته دیگری که باید در زمینه مصرف سوخت ماشین بدانید آن است که سنگین شدن خودرو می تواند منجبر به افزایش انرژی مورد نیاز برای حرکت خودرو شود و به همین دلیل رعایت این مورد نیز می تواند به شما در زمینه کاهش مصرف سوخت خودرو کمک کند.

از خودروهای گازسوز استفاده کنید

گاز طبیعی به مراتب از بنزین ارزانتر است، گرچه این امر به طور مستقیم کاهش مصرف سوخت اتومبیل محسوب نمی شود، با این وجود می تواند تاثیر زیادی در کاهش هزینه های مرتبط با سوخت در خودرو را به همراه داشته باشد. چنانچه اطلاعات کافی در مورد خودروهای دوگانه سوز ندارید، توصیه می شود، مطلبی که در مورد تفاوت گاز CNG و LPG نوشته ایم را مطالعه کنید.

5 مشکل اصلی سلامتی خودرو که باعث افزایش مصرف سوخت می شود

اغلب اوقات، مشکلی در اتومبیل شما وجود دارد که باعث می شود مسافت پیموده شده با میزان برابر از سوخت کاهش یابد. پنج مسئله کلیدی وجود دارد که می توانید از دید مکانیکی بر کاهش مصرف سوخت خودرو موثر باشد. این پنج مورد شامل سلامت بخش های زیر است:

  • شمع های جرقه ای
  • فیلترهای هوا
  • سنسورهای اکسیژن
  • سیستم های تزریق سوخت یا انژکتور
  • لاستیک ماشین

ترکیب شدن دو یا چند مورد از این موارد می تواند حتی مشکل را تشدید نیز بکند. در بین این موارد فیلترهای هوا از همه مهمتر هستند زیرا فیلترهای هوا مسدود شده می توانند مسافت پیموده شده با سوخت برابر را تا 20٪ کاهش دهند. این درحالی است که تاثیر باد لاستیک ها 3 تا 5 درصد تخمین زده می شود. توجه به سلامت این بخش ها و سایر قطعات مکانیکی خودرو می تواند در کم کردن مصرف سوخت ماشین موثر و مفید واقع شود.

داده های آماری شوکه کننده در مورد مصرف سوخت

زیاد بودن میزان مصرف سوخت در حال حاضر در سراسر جهان به موضوع بسیار نگران کننده ای تبدیل شده است. میزان مصرف سوخت و به تبع آن میزان انتشار گازهای گلخانه ای خارج از کنترل است. در ادامه آماری را مشاهده می کنید که بیانگر آن است که در صورت عدم کاهش مصرف سوخت خودرو می تواند برای جهان خطرناک باشد:

  • از سال 1970 تا کنون، استفاده جهانی از سوخت بیش از دو برابر شده است. این شامل همه چیز از اتومبیل، مصرف نفت، سوخت کارخانه ها، هواپیماها و غیره می شود.
  • تقریباً 100 میلیون بشکه نفت در طول روز در سراسر جهان تولید می شود. نفت یک منبع تجدید ناپذیر است و برآوردهای خوشبینانه نشان می دهد که ظرف 20 سال آینده، تولید یک سوم آنچه امروز است، خواهد بود. به همین دلیل مهم است که سوخت های پاک به مرور جایگزین آن شوند.
  • مصرف بنزین در آمریکای شمالی و برخی از کشورهای خاورمیانه بسیار بیشتر از میانگین جهانی است.
  • ایالات متحده به تنهایی روزانه حدود 25٪ از نفت جهان را مصرف می کند، که این رقم چیزی درحدود 21 میلیون بشکه در روز خواهد بود. چین با 9 درصد در رتبه بعدی قرار دارد.
  • در طول 60 سال گذشته، انتشار کربن نیز از حد قابل قبول خارج شده است. میزان انتشار کربن از 1000 میلیون تن کربن به بیش از 7000 میلیون تن کربن در سال رسیده است.

نتیجه گیری

اگر بخواهیم به کم کردن مصرف بنزین با اتومبیل نگاه کنیم، باید بدانیم که این کار با دو هدف کلی انجام می شود. اول آنکه کاهش مصرف سوخت خودرو می تواند به کاهش هزینه های نهایی شما ختم شود. ضمناً این کار می تواند به کاهش آلودگی های جهانی نیز کمک کند، که تضمین کننده سلامت کره زمین و آیندگان ما انسان ها خواهد بود.

مطلبی که در مورد روش های کاهش مصرف سوخت خودرو خواندید، از یک متن انگلیسی در وب سایت carsdirect به فارسی ترجمه شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.