انواع روغن موتور – چه روغنی موتوری برای خودرو شما مناسب است؟

موتور خودرو برای فعالیت سالم و مناسب به روغن احتیاج دارد و این روغن برای نصارف مختلف در انواع متنوعی تولید می شوند. در این مطلب می توانید با انواع روغن موتور آشنا شوید و متوجه شوید که چه نوع روغن موتوری برای خودروی شما مناسب است.

انتخاب روغن موتور مناسب از میان یکی از انواع روغن های ترکیبی، مصنوعی و طبیعی، به چندین مورد و فاکتور مختلف وابسته است. برخی از این عواملخارجی هستند؛ از این فاکتورها می توان به سن خودرو، و شرایط محیطی، عادات رانندگی و شرایط آب و هوایی اشاره کرد. ضمناً برخی از فاکتورهای داخلی مانند نوع موتور و جنس آن نیز می تواند بر این فاکتور تاثیر بگذارد.

انواع مختلف روغن موتور خودرو

روغن های خودرو، مدل های مختلفی دارند که دسته بندی کلی آن ها به شرح زیر است:

روغن موتور مصنوعی

روغن موتور مصنوعی برای خودروهایی که خواهان عملکرد حداکثری و روانکاری زیاد هستند ایده آل است. روغن مصنوعی سطح ویسکوزیته بالاتری داشته و مقاومت بیشتری در برابر اکسیداسیون و خرابی حرارتی را فراهم می کند و به مقابله با رسوبات روغن کمک می کند.  در ضمن، این امر به بهبود راندمان سوخت کمک می کند و حتی می تواند با کاهش اصعکاک موتور، قدرت اسب بخار خودرو را افزایش دهد.

از آنجا که روغن موتور مصنوعی می تواند دو تا چهار برابر بیشتر از روغن معمولی قیمت داشته باشد، بید پیش از خرید آن به نکات مختلفی دقت کنید. اگر در آب و هوایی با زمستان های فوق العاده سرد یا تابستان های بسیار گرم زندگی می کنید، یا از وسیله نقلیه خود برای بکسل یا حمل و نقل استفاده می کنید ، روغن مصنوعی می تواند بهترین نوع روغن موتور برای وسیله نقلیه شما باشد. یکی دیگر از کاندیدهای مصرف این نوع روغن موتور، خودروهای قدیمی هستند، زیرا این نوع روغن با جلوگیری از ایجاد رسوبات، از به وجود آمدن مشکل برای این موتورها نیز جلوگیری می کند.

روغن موتور ترکیبی مصنوعی

روغن ترکیبی مصنوعی بهترین ویژگی های هر دو نوع روغن طبیعی و مصنوعی را برای خودرو فراهم می کند. یکی از مهمترین مزیت های این نوع نسبت به روغن های صرفاً مصنوعی کاهش قابل توجه قیمت در کنار حفظ درصد بالایی از قابلیت های مشابه است. این نوع روغن ترکیبی از روغن موتورهای مصنوعی و طبیعی به همراه برخی مواد افزودنی برای مقاومت بیشتر در برابر اکسیداسیون و کارکرد مناسب در دمای پایین است. این نوع از انواع روغن موتور می تواند با ایجاد تعادلی بین قیمت و کارایی برای بسیاری از افراد تا حد زیادی کارآمد باشد.

روغن موتور معمولی

روغن موتور معمولی رایج ترین نوع روغن است. این خودرو برای ماشین هایی با سواری های کوتاه مدت و همچنین خودروهایی با عمر کم و مسافت پیموده پایین مناسب است.

روغن موتور مناسب ماشین های پر کارکرد

روغن موتورهای High Mileage نوعی از روغن موتور خودرو هستند، که برای اتومبیل هایی با کارکرد بیش از 150 هزار کیلومتر مناسب می باشند. این نوع روغن می تواند به کاهش مصرف  سوخت، به حداقل رساندن  اتلاف بنزین و همچنین کاهش دود و انتشار مواد آلاینده در موتورهای قدیمی کمک کند.

انواع افزودنی روغن موتور

روغن های موتور معمولاً شامل چند ماده افزودنی هستند که می توانند بین 5 تا 30 درصد روغن را تشکیل دهند. این مواد افزودنی به تقویت عملکرد روغن کمک می کنند. روغن های موتور می توانند شامل افزودنی های زیر باشند:

 • آنتی اکسیدان ها
  • مواد افزودنی آنتی اکسیدانی برای کند کردن اکسیداسیون و تشکیل رسوب در روغن موتور کار می کنند. این مواد همچنین به تمیز نگه داشتن موتور و افزایش عمر روغن موتور کمک می کنند.
 • مواد ضد سایش
  • مواد ضد سایش با هدف حفاظت از قسمت هایی از موتور که در معرض آسیب در دمای بالا هستند مانند دیواره های سیلندر، بالابرو حلقه های پیستون هستند به روغن موتور افزوده می شوند. این افزودنی به عنوان یک لایه محافظ در اطراف این اجزاء عمل می کند تا با کاهش اصطکاک محافظت را تقویت کند.
 • مواد شوینده
  • این ماده برای از بین بردن رسوبات در فرمول روغن موتور در نظر گرفته شده است و از آسیب به بخش های ذکر شده در بخش قبل به واسطه رسوب بستن جلوگیری می کند.
 • مهارکننده های حباب
  • این افزودنی دقیقاً همان کاری را انجام می دهد، که در نامش به آن اشاره شده است. مهارکننده های کف در روغن موتور از تشکیل حباب ها جلوگیری می کنند. علت اضافه کردن این افزودنی آن است که اگر کف و حباب ها تشکیل شود، روغن قادر به پوشاندن قسمت های مهم موتور و خنک نگه داشتن آن نیست.
 • اصلاح کننده اصطکاک
  • اصلاح کننده اصطکاک در هنگام کار موتور تحت دمای بالا و با بارهای سنگین به کاهش اصطکاک کمک می کند. این افزودنی همچنین می تواند به شما در حداکثر شدن بهره وری سوخت کمک کند.
 • مهار کننده زنگ زدگی و خوردگی
  • قطعات داخلی موتور در معرض اسید و رطوبت می توانند زنگ زده و دچار خوردگی شوند. این مواد افزودنی یک فیلم محافظ را روی قسمتهای داخلی موتور شما ایجاد می کنند تا از بروز چنین صدماتی جلوگیری کنند.

مطلبی که در مورد انواع روغن موتور خودورو خواندید از وب سایت firestone به فارسی ترجمه شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.